Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Батьки, доходи яких невідомі та котрі отримують заробітну плату з кількох місць роботи одночасно, мають заплатити аліменти, які складають не менше як 50% прожиткового мінімуму. Раніше ці виплати складали 30% від прожиткового мінімуму. Нові розміри стягнень на дітей передбачає Закон України № 4928 "Про спрощення механізму стягнення аліментів", нагадують у Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві.
«Якщо той з батьків, якому призначено платити аліменти, не нараховує їх вчасно, буде сплачувати пеню – 1% за день. Але не більше як 100% від суми. Як і раніше, боржнику по аліментам можуть заборонити виїзд закордон, а якщо борг більше як 3 місяці – може бути застосовано опис та конфіскацію майна. Після цього виручені кошти передаються дитині», - розповів начальник столичного територіального управління юстиції.
Загалом на одну дитину можна вимагати чверті доходу одного з батьків, на двох - третину доходу, на трьох і більше - половину доходу платника аліментів. Виходячи з норм Закону «Про Державний бюджет України на 2017 рік», для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум на одну людину становить: з першого травня - 1426 гривень, а з першого грудня - 1492 гривні. Для дітей від 6 до 18 років ці цифри перебувають на позначці - 1777 гривень - з першого травня і 1860 гривень - з першого грудня. А це означає, що мінімальна сума аліментів з урахуванням не менше 50%, яка повинна виділятися на дитину, дорівнюватиме в середньому 900 грн. Максимальна при цьому може доходити в середньому до 16 000 гривень на дитину. Аліменти для малюків становлять щонайменше 713 грн.
Верхня межа аліментів - 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. А це – 14-18 тис. грн.
Також аліменти не можуть перевищувати 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо заявлено вимогу про індексацію аліментів, присуджених у твердій грошовій сумі.
«Особливі вимоги закон поставив перед суддями, які розглядають справи про призначення аліментів. Якщо раніше тяганина могла тривати півроку-рік, то тепер суд зобов’язаний впродовж трьох днів розглянути звернення та винести рішення, яку суму коштів може отримувати дитина. Дата подання заяви до суду вважається такою, з якою починається нарахування аліментів. Це виключає ситуацію, коли дитина впродовж місяців залишається без призначених на неї коштів. Той з батьків, що сплачує аліменти, має право попросити про звіт, куди саме було витрачено кошти», - розповів начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Приховати цінне майно не вийде, бо якщо боржник придбає автомобіль чи квартиру, ці відомості одразу будуть відображені у реєстрі майнових прав і через суд можна буде стягнути відсоток від доходу.
Обов’язок сплачувати аліменти виникає у матері, батька, інших членів сім’ї та родичів з обов’язку утримувати дитину, у повнолітніх дочки, сина, інших повнолітніх членів сім’ї та родичів з обов’язків утримувати батьків та інших родичів.
Державний виконавець у разі надходження виконавчого документа повинен підрахувати розмір заборгованості по аліментах і повідомити про нього стягувача і боржника.
Розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилося, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості в твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні. Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру, заборгованість визначається із заробітку (доходу), який він одержує. Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати для даної місцевості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору – судом.